GEAR UP SALE - Ušetři až 75 % na vybavení, funkčním oblečení a týmových produktech! KUP TEĎ

Roste vám doma malý fotbalista, nebo fotbalistka a přišel čas na první (druhé, třetí) kopačky? Vybrat správné dětské kopačky není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nejde totiž jen o vzhled a značku (adidas, Nike, Puma, atd.), jde především o velikost kopačky, typ materiálu a povrch hřiště, na kterém bude vaše dítě hrát.

Správná velikost kopaček pro dítě

Po určení typu kopačky je základem znát správnou velikost. Kopačka by měla sedět tak akorát. Je tedy nutné pečlivě změřit nohu dítěte. Zejména při nákupu online. Podrobný a jednoduchý návod na správné měření velikosti nohou najdete v tomto článku. Nebo si kopačky jednoduše vyzkoušejte v naší pražské prodejně v Ječné 15, kde vám rádi pomůžeme s výběrem kopaček pro vaše dítě. I pro vás.

Dětské kopačky podle typu povrchu

Nejdůležitějším z faktorů při výběru kopaček je povrch, na který jsou určené. Podle povrchu se odvíjí typ podrážky. Je potřeba rozlišit, zda bude dítě hrát na přírodním trávníku, umělé trávě, nebo v hale.

1) Kopačky na přírodní trávník

Lisovky

To jsou ty správné kopačky, pokud sháníte dětské kopačky na přírodní trávník. Lisovky pro vaše děti zajistí stabilitu na suchu, ale i na mokrých až lehce blátivých hřištích. Lisovky na trávník mívají označení FG (firm ground), ale pozor, nehodí se na umělé povrchy! Hrozí totiž zranění a jistá je i ztráta možnosti reklamace.

dětské lisovky

Proč není možné používat lisovky na umělce? 

Gumový granulát, který tvoří výplň na umělé trávě, generuje vyšší teploty než přírodní trávník. Podrážky klasických FG lisovek nejsou na tyto teploty, na rozdíl od AG/MG lisovek, stavěné. Umělá tráva má taky mnohem vyšší trakci, a tak se v ní mohou špunty jiného než kulatého tvaru „zamknout“ tak, že při prudké změně směru pohybu hrozí zranění. 

Pokud vaše dítě bude střídat přírodní a umělý trávník a chcete jedny kopačky, pak je třeba vybrat z lisovek s označením AG, nebo s označením MG. Tyto je možné použít na obou typech povrchů.

Kolekce kopaček známých hráčů

Na výběr je nepřeberné množství designů dětských lisovek. Při výběru může pomoci například i oblíbený hráč. Ti nejlepší totiž mají své vlastní kolekce. Nejen u dětí jsou tak oblíbené například lisovky adidas, ve kterých hraje Lionel Messi, nebo ty od Nike, které obouvá Cristiano Ronaldo.

Lisovky, nejběžněji používané kopačky, mají svůj název podle způsobu výroby, kdy se plastové špunty různých tvarů do podrážky lisují.

Kolíkové kopačky na měkký povrch (mokrý, blátivý)

Na měkký terén, když je hřiště podmáčené, je nejlepší použít kolíkové kopačky (SG). Špunty na jejich podrážce jsou zpravidla kovové (a vyměnitelné) a taky vyšší než u lisovek, takže na mokrém, blátivém povrchu nebudou prokluzovat. K co nejlepší stabilitě a výkonu pak dopomáhají další technologie. Například Anti-clog traction na odpuzování bahna, od Nike.

kolíkové kopačky

Lisokolíky

Hybridem klasických lisovek a kolíků jsou lisokolíky. Na jejich podrážce najdete oba druhy špuntů. I tyto kopačky jsou určeny spíše na měkký povrch.

lisokolíky

2) Kopačky pro děti na umělou trávu a další povrchy

Na umělou trávu jsou určeny speciální lisovky s označením AG, nebo s označením MG (artificial/multi ground). Tyto kopačky jsou zároveň ideálním řešením 2v1, pokud vaše dítě střídá hru na přírodní a umělé trávě. Dají se totiž použít jak na umělce, tak i na klasickém trávníku.

Dalším druhem kopaček jsou turfy (TF). Ty mají po celé své podrážce malé gumové špunty a jsou určeny jak pro umělý trávník všech délek, tak i na štěrk, nebo sníh, či beton. Na travnatém hřišti ovšem budou podkluzovat.

3) Dětské kopačky do haly (sálovky)

Vůbec žádné špunty pak nemají sálové kopačky, tzv. sálovky (IC). Jejich účel je jasný, využití do vnitřních prostor. Od školních tělocvičen až po profesionální palubovky. Kromě futsalu na parketách se s nimi dá hrát i na pogumovaném povrchu.

sálovky

Nejlevnější dětské kopačky


Alespoň zmínku si určitě zaslouží taky gumové kopačky, známé také jako pláťáky, nebo hadráky. Pro mnoho fotbalistů jejich vůbec první kopačky. Proslulé „gumotextilky“ jsou levné a relativně odolné, především ve své gumové části. Textil zase rychle schne. Hodí se na trávník i štěrk. Pro ty, kdo hledají levnou alternativu jsou tu ovšem i cenově srovnatelné a lepší, modernější modely. Tady je přehled nejlevnějších kopaček z našeho e-shopu.

Kopačky pro děti podle materiálu

Dalším faktorem, který přímo ovlivňuje cenu je materiál. Tím nejběžnějším je syntetika, kterou zdobí snadná údržba, odolnost a nepromokavost. Tyto kopačky jsou zároveň i cenově nejpříznivější.

Nejvyšší třídu pak tvoří kožené kopačky. Ty jsou sice dražší a nejnáročnější na údržbu, ale jsou taky nejodolnější a po prošlápnutí poskytují největší pohodlí a ochranu chodidlu, stejně jako tu nejlepší kontrolu na míči.

Tkaničkové vs. beztkaničkové kopačky

Dále se kopačky dělí na tkaničkové a beztkaničkové modely. Ty bez tkaniček umožňují lepší cit pro míč, musí ale na noze od začátku sedět opravdu perfektně. Některé tkaničkové modely mají zavazování na vnější straně nártu, což plní podobnou funkci. Oba tyto druhy pak bývají v nabídce i v kotníčkovém provedení. Kotníčkové kopačky jsou zakončeny ponožkou, která vylepšuje spojení nohy s botou a přidává na komfortu.

A pokud přemýšlíte kromě kopaček svého malého/ou fotbalistu/tku ještě potěšit, mrkněte na tipy na dárky.