FOOTBALL SUMMER SALE - Běžecké a volnočasové produkty za neuvěřitelné ceny! KUP TEĎ

Jak vybrat správnou velikost kopaček

Představ si...

Domů ti dorazí kopačky, které sis objednal. Bleskově rozbalíš krabici. Vypadají dokonale. 
Vlezeš do nich a pak … nastane peklo. S hrůzou zjistíš, že kopačky ti nesedí. Jsou moc malé, těsné, nebo ti v nich noha naopak plave. Stává se to a může se to stát i tobě.

Jak vybrat správnou velikost kopaček a vyhnout se všem nepříjemnostem? 

V tomhle návodu najdeš vše, co potřebuješ, abys vybrat správnou velikost kopaček hned napoprvé.

Dozvíš se:

  • Jak změřit chodidlo a vybrat správnou velikost kopaček
  • Na co dávat při měření a výběru pozor
  • Co všechno může ovlivnit výběr správné velikosti 
  • Co dělat, když to přeci jen netrefíš

Jdeme na to.

Kupujeme nové kopačky

Jasně. Potřebuješ nové kopačky. Že nevíš které? Pomůže ti článek jak vybrat kopačky. Už víš které? Bezva. Teď máš dvě možnosti.

  • První možností je vypravit se do naší kamenné prodejny. Tahle možnost je ideální. Nejen, že si u nás vybereš z největšího množství vystavených kopaček v ČR, ale hlavně si kopačky vyzkoušíš. Projdeš se v nich nebo rovnou proběhneš. Navíc, pokud si nebudeš s něčím vědět rady, kluci na prodejně ti poradí.
  • Druhá možnost je nákup přes e–shop. Nakupuješ sice z pohodlí domova, ale nemáš možnost si kopačky vyzkoušet a osahat. Není to úplně ideální, ale pořád v pohodě.

V obou případech je důležité, abys věděl, jakou velikost kopaček potřebuješ.

Vyber si tvůj vysněný pár už teď na 11teamsports.cz!

Jakou velikost kopaček potřebuji

Zjistíš to tak, že si změříš chodidla. Můžeš to udělat doma a potřebuješ k tomu jen papír, tužku a pravítko. Chodidla měř odpoledne – jsou po celém dni nejvíc roztáhlá a změř je obě – jedno můžeš mít o něco delší a možná o tom ani nevíš. Není to úplně ideální, ale pořád v pohodě.

Jak na to:

1) Vezmi čistý papír, na který se vejde celé tvé chodidlo. Postav se na něj v ponožce nebo stulpně, kterou budeš v kopačkách nosit – tohle je důležité! 

chodidlo v ponožce na čistém papíru

2) Jestli máš u sebe pomocníka, popros ho, aby ti chodidlo na papíře obkreslil kolem dokola. Pokud jsi na to sám, snaž se držet tužku co nejvíc kolmo k papíru a chodidlo na papíře obkresli.

obkreslování chodidla

3) Pomocí pravítka nebo metru změř na papíře dva nejvzdálenější body – od paty až k prstům. Výsledné číslo v centimetrech si poznamenej.

měření délky chodidla

4) Celý postup opakuj i pro druhé chodidlo. Možná máš jedno delší a ani o tom nevíš. Obě naměřená čísla porovnej a zapamatuj si to vyšší. 
        
druhé chodidlo

5) K výslednému číslu v centimetrech přičti ještě dalších maximálně 4–8 mm. Tady je to hodně o tom, jestli a kolik máš rád v kopačkách místa navíc. U kožených kopaček nemusíš přičítat nic – ty se krásně roztáhnou a vytvarují samy.

výsledná délka delšího z chodidel
Hotovo. Máš změřeno.

Mám změřeno, co dál

Když máš změřeno, běž na stránky našeho e–shopu. Vyber kopačky, které se ti líbí a v pravé části stránky rozklikni dostupné velikosti. Podívej se na tabulku UK–US–CM. V té najdi své naměřené číslo v centimetrech. Trefa. Tohle je velikost kopaček, kterou hledáš.

po přičtení 4 - 8 mm jsme došli ke správné velikosti

Svou velikost kopaček najdeš i v přehledných tabulkách velikostí pro jednotlivé značky. Vyber svou značku kopaček a hledej odpovídající velikost podle svých naměřených centimetrů. Teď už víš, jakou velikost potřebuješ a můžeš skočit do obchodu.

Prodejna

Tipy na závěr

Kopačky pořádně vyzkoušej

V kamenném obchodě si kopačky pořádně vyzkoušej. Projdi se v nich nebo rovnou proběhni. Zkus v nich všechny pozice nohy, do kterých by ses mohl při hře dostat. Pokud se v nich necítíš pohodlně, zkus jiné.

Koupil jsi přes internet? Dřív než vezmeš kopačky ven do terénu (a přijdeš tím o možnost je případně vrátit nebo vyměnit), si je obuj a choď v nich delší dobu po bytě. Pokud ti jakkoliv nesedí, není to dobré znamení (kromě kopaček kožených, které se časem roztáhnou).

Každá značka má trochu jiné číslování

Značky jako Nike, adidas, PUMA a další mají většinou své vlastní číslování, které se někdy více a někdy méně liší od ostatních značek. Snaž se vybírat velikost vždy podle údaje v centimetrech. Na našich stránkách najdeš i přehlednou tabulku velikostí značek.

Kolik si mám nechat místa před prsty na špičce?

Staré pravidlo nechat si před prsty na palec místa v případě kopaček neplatí. Kopačky by ti měly padnout co nejtěsněji, ale přitom pohodlně. Záleží na tobě, kolik volného místa ti v kopačce vyhovuje. Dobré je počítat s maximálně 4–8 mm navíc před prsty. Víc už je zbytečné.

Roztáhnou se kopačky?

Záleží na materiálu.

Obecně se nejvíce roztáhnou kopačky kožené. Při výběru kožených kopaček se snaž, aby ti padly hned na začátku co nejtěsněji. Už po krátkém nošení se vytvarují podle tvé nohy. Úplně nejlépe se roztáhnou kopačky z klokaní kůže. Ostatní druhy kůží o něco méně, ale pořád hodně dobře.

Kopačky ze syntetického materiálu, kam patří i kopačky z moderního pleteného materiálu, se roztahují jen velmi málo nebo vůbec. Je potřeba s tím počítat a opravdu si nechat aspoň malou vůli před prsty (4–8 mm).

Kopačky se zavazováním nebo bez?

Kopačky s tkaničkami si můžeš přitáhnout nebo povolit přesně podle toho, jak potřebuješ.

Naopak kopačky bez tkaniček ti tohle nenabídnou. Protože nemají zavazování, jsou navrženy tak, aby padly maximálně těsně a noha v nich pevně seděla. Je nesmírně důležité, aby ti dobře padly na nohu hned napoprvé. Pokud ti nebudou správně sedět už při zkoušení, při hře na hřišti to bude ještě horší. Mysli na to.

CrazyfastBeztkaničkové kopačky najdeš ZDE

Kopačky s ponožkou u kotníků nebo bez?

Při výběru velikosti nemá ponožka u kotníků žádný velký vliv. Jen počítej s tím, že do kopaček s ponožkou u kotníků se trochu hůř leze. Hráčům se širšími chodidly (a nejen jim) to může dělat malinko problém.

Mbappe
Pokud jsi ale vždy snil o kotníčkových kopačkách, najdeš je TADY

Co když mám široká chodidla?

Při výběru správné velikosti kopaček je potřeba myslet nejen na délku chodidla, ale také jeho šířku. Pokud víš, že máš širší chodidla, vybírej z širších modelů. Které to jsou?

Mezi širší kopačky patří například modely Nike Phantom GXPUMA FUTURENike Tiempoadidas Predator Accuracy, adidas Copa MundialMizuno Morelia, New Balance Furon V7 a další.

_

 

_

 

_

 

_

 

_

 

_

 


Pro širší chodidla jsou obecně lepší kožené kopačky, které mají tendenci se roztáhnout. Dá se také říct, že celkově širší kopačky vyrábí značky adidas a Puma.

Jestli jsou ti kopačky moc těsné, nezkoušej to ošulit tím, že koupíš kopačky o číslo větší. Nepomůžeš si. Na hřišti ti v nich noha bude jezdit sem a tam. I kdyby šlo o kopačky tvého oblíbeného fotbalisty, prostě vyber jiné. Za to trápení na hřišti to nestojí. Kopačky ti musí sedět jak na délku, tak na šířku. Žádné ústupky.
Více se dozvíš v našem článku věnovaným kopačkám pro široké chodidla.

Co mám dělat, když mi kopačky nesedí?

Pokud ti kopačky z jakéhokoliv důvodu nesedí (jsou malé, velké, široké, příliš těsné), máš možnost je vyměnit za jiné číslo nebo za jiný model, udělej to. Vrať je a objednej jinou velikost nebo jiný model
Jedinou výjimkou jsou tady kopačky kožené, které se časem roztáhnou a vytvarují podle chodidla (v případě, že se ti zdají malé nebo těsné).

Jak vybrat dětské kopačky?

Dětem noha roste. Říká se, kup větší, doroste do nich. Dítě ale potřebuje vhodné kopačky teď, ne za půl roku, ne za rok. Příliš velké kopačky, ve kterých mu bude na hřišti noha jezdit sem a tam, jsou k ničemu. Kopačky můžete koupit o něco málo větší, ale ne o parník. Pokud dítě dělá něco, co ho baví, nekažte mu to tím, že mu vyberete nevhodnou obuv

Dětské kopačky za skvělé ceny jen u 11teamsports!

Pamatuj:

  • Dřív než objednáš kopačky na internetu nebo se vydáš do kamenného obchodu, změř si chodidla. Nic to nestojí, zabere to míň jak 5 minut, a všechno potřebné najdeš doma. Vyhneš se tím zbytečným nepříjemnostem s vracením.
  • Až ti kopačky dorazí domů (pokud jsi objednal přes internet), pořádně je vyzkoušej. Obuj si je a choď v nich po bytě. Klidně třeba hodinu. 
  • Kopačky nejsou tenisky. Abys podal nejlepší možný výkon na hřišti, kopačky ti musí padnout co nejtěsněji, ale současně by ses v nich měl cítit pohodlně. Musíš v nich vydržet celý zápas.
  • Jestli se v kopačkách necítíš pohodlně nebo ti nesedí (tlačí, plaveš v nich, jsou moc úzké nebo široké), vyber jiné. Nelámej to přes koleno. Na hřišti by ses trápil a to nechceš.