GEAR UP SALE - Ušetři až 75 % na vybavení, funkčním oblečení a týmových produktech! KUP TEĎ

Jak vybrat fotbalový míč pro děti i dospělé?


S trochou představivosti může být „kopačákem“ kde co. Kdo ale shání regulérní fotbalový míč, měl by znát odpovědi na několik základních otázek. Existují totiž různé velikosti a druhy fotbalových míčů. Kdo a kde/na čem s ním bude hrát a jak často, jsou ty nejdůležitější.

Fotbalový míč podle velikosti

Velikosti fotbalových míčů jsou jako známky ve škole. A nejrozšířenější je pětka… Menší velikosti míčů jsou určeny zejména pro děti, kterým menší velikosti usnadňují kontrolu a nižší váha šetří jejich pohybový aparát.

  • Fotbalový míč velikost 5: Všeobecně nejpoužívanější fotbalový balon. Soutěžní zápasy s ním hrají už děti od 12 let (starší žáci). Není ovšem výjimkou, když s tímto míčem hrají i mladší sportovci. Průměr fotbalového míče velikosti 5 je cca 22 cm. Hmotnost míčů velikosti 5 se pohybuje zhruba v rozmezí od 410 do 450g. Výjimku tvoří futsalové míče, které jsou o něco menší (i když mají označení velikosti 5) a těžší, pro menší odskok. A taky odlehčené míče na plážový fotbal.
  • Fotbalový míč velikost 4: používá se na tréninky a utkání v kategoriích pro děti od 8 do 12 let. Průměr: necelých 21 cm. Je lehčí, cca 350 gramů.
  • Fotbalový míč velikost 3: pro děti mladší 8 let. Průměr 19 cm. Váha je v tomto případě cca 290 g.
  • Fotbalové míče velikostí 2 a 1 (průměr cca 15 cm) jsou určeny pro ty úplně nejmenší. Zároveň jsou skvělou pomůckou pro vylepšování techniky. Díky jejich skladnosti si je můžeš s sebou vzít prakticky kamkoliv a oblíbené jsou také jako dárek, nebo suvenýr.

Setkat se můžete taky se speciální velikostí 4,5. Tu mají míče na freestyle, takzvané skillbals. Jejich velikost a vyšší přilnavost usnadňují provádění triků.
 

Fotbalový míč podle terénu

Ano, fotbal se sice dá hrát prakticky kdekoliv a s čímkoliv. Proto je tak oblíbený. Použití míče na správném povrchu, pro který byl vyroben, ovšem zvyšuje jeho životnost a v některých případech i požitek ze hry. 
Například futsalové míče, do vnitřních prostor, jsou o něco těžší a mají tak nižší odskok. Naopak odlehčené míče jsou ty plážové, se kterými se hrává naboso. Pak jsou tu taky odolnější míče, kterou snesou hru na asfaltu a betonu. Nejčastěji se ovšem setkáváme s míčem na trávník.


Fotbalový míč podle kvality

Správný tvar, rozměr, hmotnost a tlak a jejich udržení v průběhu času, dále odskok, vyvážení a pohlcování vody. To jsou základní kritéria, která zkoumá Mezinárodní fotbalová federace FIFA při udělování oficiální certifikace kvality. Míč může získat jedno ze tří následujících kvalitativních osvědčení.

Certifikace fotbalových míčůloga certifikátů kvality FIFA

1. Nejvyšší kvalitu fotbalového míče zaručuje nálepka FIFA QUALITY PRO, kterou mívají prémiové zápasové míče. S touto nejvyšší třídou se hrají všechna profesionální ligová i mezinárodní utkání, včetně Ligy mistrů a Mistrovství světa. Elitní týmy s nimi samozřejmě i trénují. Jejich cenovka se zpravidla pohybuje od cca 2000 Kč výše.

2. Dalším kvalitativním stupněm je FIFA QUALITY. Nejvíce jich najdeš v sekci tréninkové míče. Kromě tréninku jsou vhodné i na soutěžní zápasy nižších kategorií. Jde o zlatou střední cestu v poměru cena-výkon.

3. Pak je tu ještě IMS (Internation matchball standard). Tato nálepka kvality potvrzuje, že míč splňuje základní požadavky FIFA pro kvalitní míč. Tyto fotbalové balony jsou především tréninkové, nebo volnočasové.
Nejlevnější míče jsou ty bez nálepky kvality. Neznamená to ale, že jsou nekvalitní, jelikož testování FIFA je dobrovolné a záleží na jednotlivých výrobcích, jestli o něj mají zájem. V ceně všech míčů se promítá hned několik dalších aspektů. Například použité materiály a způsob výroby.

Fotbalový míč podle materiálu

Fotbalové míče se skládají ze dvou častí. Z vnitřní a vnější. Obě se vyrábí různými způsoby a z různých materiálů a samozřejmě se od nich odvíjí cena. 

Vnitřní část míče - duše
Vnitřní část fotbalového míče, duše, bývá buď latexová, butylová, nebo gumová.
 Latexová duše se používá u těch nejlepších, zápasových míčů. Zajišťuje totiž nejlepší kontakt, letové vlastnosti a má dobrý odskok. Musí se ovšem dofukovat častěji, než třeba duše butylová. 
Butylové duše se používají většinou u tréninkových míčů, ale i u některých zápasových. Fotbalové míče s butylovou duší jsou z dlouhodobého hlediska o něco odolnější než ty s latexovou, udrží déle správný tlak, letové vlastnosti jsou pořád velmi dobré. Bývají ale o něco tvrdší a těžší. Nejlevnější míče mívají gumovou duši, která z těchto materiálů nejdéle udrží vzduch a je relativně odolná. Nezajistí ovšem tak dobrý kontakt s míčem, ani tak dobré letové vlastnosti, jako předchozí dvě.

Vnější část míče - plášť
Podobně jako u duše, i na plášť, vnější část míče, se nejčastěji používají 3 různé druhy materiálu. PU – Polyuretan, PVC – Polyvinylchlorid, anebo jejich směs.
Kvalita svrchní vrstva se pozná na první dotek. Nejlepší kontakt s míčem poskytuje polyuretan, který na povrchu tvoří měkkou vrstvu. Novější míče mají navíc i jemný, nebo hrubší vzorek, který kontakt ještě vylepšuje. Míče s hladkým povrchem mohou být odolnější vůči vodě, na mokrém povrchu ovšem prokluzují a nejsou tak dobře ovladatelné. 

Fotbalové míče podle způsobu výroby

V minulosti fotbalové míče tvořilo 32 černobílých panelů tvaru pětiúhelníku. Tedy po ručně šitých kožených merunách, které velice snadno pohlcovaly vodu. Tento klasický design fotbalového míče postupem času a technologie vystřídaly míče s menším počtem panelů, různých barev a tvarů. Hlavní rozdíl dnešních míčů je v tom, jakým způsobem jsou k sobě panely spojeny. Každý výrobce si vyvíjí vlastní tvar a rozvržení panelů.
Základní rozdělení je na fotbalové míče bezešvé a s přiznanými švy. Bezešvé míče, vznikající tepelným lepením, jsou odolnější (celkově i proti vodě) a mají lepší přilnavost – ovladatelnost. Viditelné švy mají fotbalové míče šité ručně nebo strojově. Ty nejkvalitnější balony vznikají kombinací strojového šití a následného tepelného lepení.

Jak se starat o fotbalový míč

Správná péče prodlužuje životnost. Tohle platí i u fotbalového míče. Po hře je dobré z něj odstranit nečistoty, které by mohly po delší době poškodit vrchní vrstvu míče. Kovovou jehlu je při pravidelném dofukování předem navlhčit vodou (naslinit), nebo olejem, aby se nepoškodila duše, či ventilek. Tlak míče by se měl pohybovat v rozmezí 0,6 – 1,1bar. Ideální hodnota tlaku pro jednotlivé míče bývá u těch lepších napsaná právě u ventilku. Pokud u dofukování není k dispozici tlakoměr, je dobré řídit se citem a balon nepřefukovat, kvůli zátěži na švy. Balon skladuj v pokojové teplotě, nad 15° C, zvlášť v zimě ho nenechávej venku, ani na topení. A hlavně: kopej do něj, jak často jen budeš chtít a užij si hru!