FOOTBALL SUMMER SALE - Kopačky a fanouškovské produkty za neuvěřitelné ceny! KUP TEĎ

Venku je zima, no a co?

Nedá se jinak. Venku sice mrzne, padá sníh, nebo prší (nebo obojí), je mokro a špatná viditelnost, soutěžní zápasy mají přestávku, ale tréninky, ty jedou pořád. A vyhýbat se tréninku není radno ať je venku, jak chce. Protože jak říká jedno staré a ověřené moudro – těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

 

Trénink v zimě si žádá dvě věci. Správné oblečení a správné rozcvičení. A to nejde zrovna dohromady s balonem. Jasně, bez toho kulatého nesmyslu to nemáme moc rádi, ale když se rtuť v teploměrech pohybuje kolem nuly, je víc než kdy jindy nutné se pořádně rozehřát a protáhnout. Zkus si prostě na první prásknutí do míče počkat, až tvoje prsty a svaly na nohou nebudou ztuhlé. Na začátek je ideální rozklusání a pak další cviky, které budou ideálně v pohybu. Dlouhé prostoje tréninku v zimě nesvědčí. Tohle můžeš nechat na trenérech, ale vědět jak se správně obléct, to bys mohl vědět sám. A my ti rádi poradíme.

Prioritou číslo jedna je zůstat v teple a suchu. K tomu nám pomůže moderní funkční prádlo. Úplně první vrstvou můžou být funkční šortky. Ideální podmínky pro dolní část těla pak zajistí prodyšné a lehké kompresní kalhoty - elasťáky. Ty totiž zakrývají i kolena, což je velmi, velmi důležité. Podle potřeby pak na ně můžeš navléct kraťasy a štulpny, nebo další tréninkové tepláky. Stejná vrstva pak přijde na horní část těla. Funkční trička spolehlivě odvádí pot od těla tak, abys neprochladnul. Tahle základní vrstva, navíc přesně kopíruje tvé tělo, takže tě nebude zatěžovat ani omezovat v pohybu. A to ani když jich na sobě budeš mít několik. Tu nejvrchnější vrstvu pak zařídí mikina, bunda, nebo obojí, podle toho, jaká je zima. A jak s oblibou říkají mámy: Vždycky se můžeš vysvléct, když ti bude horko.

TIP: Obzvláště v zimním chladném počasí nezapomínej na správné suplementy. Déčko, omega-3, hořčík je dnes nezbytný zimní základ.

zima

To hlavní bychom tedy měli pokryté. Teď ještě doplňky, které jsou neméně důležité! Zkřehlé a promrzlé prsty totiž rozhodně nejsou nic příjemného. Bude to chtít rukavice. Speciální hráčské mají i protiskluzové prvky, abys mohl házet auty. Dalším, v poslední době velmi oblíbeným prvkem, jsou nákrčníky. Ty, jak napovídá název, udržují v teple tvůj krk, ovšem můžou toho zvládnout i víc. Vybírat můžeš i z trochu vychytanějších nákrčníků, které zakrývají i uši a v suchu a teple tak udrží rovnou celou tvář. Některé modely mají taky speciální vrstvu na pusu a nos, která usnadňuje dýchání. 

Vrcholem všeho pak jsou čepice. Nezakrytou hlavou totiž můžeme ztratit velkou část tělesného tepla. A druhá věc jsou zmrzlé uši. Bez čepice, nebo kvalitního nákrčníku, jsou mrazem zrudlé uši až příliš snadným terčem pro vtipálky, kteří si do nich rádi cvrnknou. A to nechceš.

OK, jsme správně/funkčně oblečeni, důkladně rozehřátí a rozcvičení. Řekl bych, že si zasloužíme i nějaký ten čas s balonem. Na zimní měsíce si značky připravují speciální kolekce výrazných míčů do snížené viditelnosti. Vyber si, který se ti líbí nejvíc.

A hurá na trénink!