SEASON PREPARATION SALE – Exkluzivní ceny na vybrané produkty KUP TEĎ

BF LvLLaced vs Laceless

Máme rok 2022 a beztkaničkové kopačky již nejsou jen šíleným experimentem vývojářů, jak tomu bylo doposud. Vše začalo v roce 2006, kdy Lotto vydalo jejich futuristické kopačky Zhero Gravity, ale v tu dobu neměly tak velký dopad na fotbalový průmysl. Bylo to až 10 let po jejich vydání co adidas vydal svoje první beztkaničkové kopačky s názvem ACE 16+ Purecontrol, které teprve odstartovaly “laceless”, neboli beztkaničkové šílenství.

My se tedy pokusíme vysvětlit hlavní rozdíly mezi klasickými verzemi s tkaničkami a těmi bez nich.

Beztkaničkové kopačky


adidas je zatím hlavním hráčem na tomto trhu, z jejich aktuální řady kopaček mají všechny modely verzi bez tkaniček. V poslední době ale i Nike, Puma a dokonce New Balance začínají testovat beztkaničkové vody a je jen otázkou času, kdy budou na stejné úrovni jako jejich tříproužkový konkurent.

Výhody

Většina z nás se asi shodne, že beztkaničkové kopačky mají určitou estetickou atraktivnost, kterou jim nemůžeme upřít. Celistvý design, nerušený klasickými zavazovacími společníky nám rozhodně padl do oka.
Mimo jejich vzhled jde ale hlavně o dotyk s balónem. Mnoho profesionálních hráčů v poslední době přešlo k beztkaničkovým verzím, protože preferují tento “na boso” pocit, který tkaničkové boty nemají.

Nevýhody

Hlavním problémem u beztkaničkových bot je, že ne každému budou perfektně sedět. Každý z nás je jiný a má jiný tvar chodidla. Někdo je má užší, někdo širší, někdo zase vyšší nárt. Mimo klasickou velikost je jejich tvar univerzální a proto mohou někoho tlačit nebo být naopak moc volné v oblasti nártu. Pokud to ale není pro tebe problém, pak beztkaničkové kopačky mohou být správnou volbou.

Beztkaničkové kopačky


Tkaničkové kopačky

Výhody

Klasické tkaničkové kopačky zaručují hlavně skvěle padnoucí zážitek. Díky správnému utažení vám noha nebude v botě klouzat a proto vás rychlá změna směru nikdy nerozhodí. Navíc Puma dotáhla “uzamčení” nohy do nového rozměru s jejich modelem Future 1.4, který má revoluční tkaničkový systém dodaný o kompresní pásky, který ti obepne nohu a tím zaručí, že bota padne přesně tvému typu nohy a všechna místa budou vyplněna, tak jak mají.  S tkaničkami tedy nemůžete udělat chybu.

Nevýhody

“Problém” s tkaničkami je zavazování. Zda je toto bráno jako mínus, je velice subjektivní, protože jsme to uvedli v minulém odstavci jako pozitivní věc. Ano, zavazováním bot strávíte více času, ale až doteď byli tkaničky normální součástí všech kopaček, takže pochybujeme, že budou někomu tolik na obtíž.

Tkaničkové kopačky

Závěr

Debata s tkaničkami či bez” bude vždy záležet na osobních preferencích a na tvaru tvých chodidel. Pokud máš atypický tvar nohy, bude asi lepší zůstat u klasických bot.

Jestli ti ale beztkaničkové kopačky dobře sedí a vyhledáváš přirozenější pocit na míči, pak není co řešit, kup si například jeden z elitních modelů adidas ještě dnes!