FINAL SALE – Vybrané produkty za skvělé ceny KUP TEĎ

Výlet na milánské derby

Na pozvání Pumy jsme vyrazili do Itálie, abychom nahlédli pod pokličku tradičního milánského derby. Jedno město, jeden stadion, dva odvěcí rivalové. AC Milán vyzval Inter před naplněnými tribunami bouřícího San Sira a my jsme byli u toho. Viděli jsme však mnohem více, pojď to znovu prožít s námi!

Na úvod jsme se vydali za skalními fanoušky milánského AC, kteří na San Siru obývají tribunu Curva Sud, příznivcům Interu je naopak speciálně vyhrazena opačná strana stadionu, tedy Curva Nord. Pronikli jsme i do jejich základny, kde se členové scházejí a mimo jiné připravují svá chorea. V příjemné debatě jsme se od samotných ultras dozvěděli, co pro ně vlastně AC Milán znamená a nenechali nás na pochybách, že fotbal je daleko víc než pouhá hra. Potetovaná těla, emotivní pokřiky nebo jeden z nejstarších členů s přezdívkou „Baron“ promluvili za více než tisíc slov, fanouškem AC se člověk nestane, musí se jím narodit.

AC Milan Ultras

Naše tour pokračovala prohlídkou ikonického svatostánku, jehož siluetu pozná snad každý fotbalový nadšenec. Méně známé je, že název San Siro používá pouze červeno-černá strana Milána, pro příznivce Internazionale se totiž jedná o Stadio Giuseppe Meazza podle jména legendy Interu. Stadion pro 80 018 fanoušků působí monumentálně a ze stěn a sedaček lze doslova cítit historii, náboj a atmosféru, i když samotné tribuny nejsou zaplněny. Zázemí a kabina, kde se hvězdy AC připravují na zápasy jsou pak kapitola sama o sobě, nosit dres Rossoneri je zkrátka pocta.

Na stadionu jsme také měli tu čest potkat hráče, kteří se po tomto dokonalém pažitu sami proháněli. Franco Baresi, jeden z nejlepšího světových obránců své doby, jenž zasvětil celou svou kariéru jedinému klubu, a světový šampion a dvojnásobný vítěz ligy mistrů, Daniele Massaro, bez pochyby patří k legendám AC. Oba nám podepsali milánský dres a samotného Daniela Massara jsme dokonce osobně vyzpovídali, obrovský zážitek.

AC Milan legends

Dalším bodem programu pak nemohlo být nic jiného než samotné derby. Nikoho asi nepřekvapí, že stadion praskal ve švech, vždyť se jedná o fotbalový svátek, nejen pro Milán, ale pro celou Itálii. 80 000 lidí vytvořilo neuvěřitelnou kulisu a tribuny se otřásaly v základech po každém vstřeleném gólu. Navíc, žádné italské „Catenaccio“ se ani zdaleka nekonalo a my si tak mohli užívat gólovou radost hned pětkrát. Šťastnější nakonec odešel celek Interu, který v napínavém závěru udržel vítězství 3:2.

Plni zážitků a dojmů jsme druhý den navštívili tréninkové centrum AC Milán, kde se rodí budoucí hvězdy pro podobně velká utkání. V komplexu nesoucí název Vismara nám byla odhalena nová kolekce kopaček Puma, jež brzy dorazí i do našich končin. Po intenzivním photoshootingu se nám poštěstilo setkat se s další milánskou legendou Massimem Ambrosinim a zároveň s ním natočit krátký rozhovor.

Za celý víkend posíláme nesmírný dík do Pumy. Od samotného utkání přes prohlídku stadionu až k setkání s fanoušky a legendami AC Milán, vše jsme si neuvěřitelně užili. Fotbal je zde životní styl, s trochou nadsázky i otázkou života a smrti, a to je něco, s čím se plně ztotožňujeme.

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

AC Milan

Mikoláš Bartoš – Top4Football.