Nike Blueprint

Diazotypie odborně, modrák hovorově. To je blueprint. V angličtině se tak označuje jakýkoliv podrobný plán. A nově taky nejnovější kolekce kopaček Nike. Co je jejím plánem? Nejdřív ovládnout základy a pak, jako vždy, ovládnout hřiště. 

Plán, jak na to, si musíš načrtnout sám. Na nohou přitom ale už můžeš mít to nejnovější z oddělení kopaček v Nike. Tam se totiž taky vrátili na úplný začátek, aby vylepšili jeden z nejlegendárnějších modelů vůbec – Mercurial. Ten je zároveň první vlaštovkou této kolekce. Modely Phantom a Tiempo budou brzy následovat. Jako první budou tyhle bledě modré střelky obouvat ambasadoři mercurialek Cristiano Ronaldo a Kylian Mbappé, za fotbalistky pak Sam Kerr z Chelsea. A možná i ty.

Co je nového?

Jde o novou generaci kopaček? Dobře, že se ptáš. Podle názvu kopačky je vidět, že jde stále o Mercurial Superfly 8. a Mercurial Vapor 14. generace, takže ne tak docela.  Jde hlavně o novou generaci designu. Tyhle kopačky byly totiž navrženy tak, aby ještě více zdůraznily jejich největší přednost - rychlost. Klíčové oblasti boty, pro přesnější kličkování, přihrávky a střelbu, jsou nově zvýrazněny kontrastními barvami. Nově navržená je taky pata kopačky, na které do teď používané ‚Speed wings‘ nahradilo M v kroužku. Unikátní je taky Nike Swoosh, který je stvořen hned ze 30 vrstev materiálu. Kolekce Blueprint navíc zapojuje i další specializované prvky pro ještě lepší výkon.

Blueprint

Technologie

Co se týká technologií, těmi se tedy rozhodně nešetřilo. Samozřejmostí je ACC, tedy all-conditions-control. Přesnou kontrolu míče za každého počasí zajišťuje, mimo jiné, taky přilnavá textura Vaporposite, která pokrývá celý svršek kopačky. Inovativní podrážka pak zaručuje skvělou odezvu při kličkování a změnách směru ve velkých rychlostech. Špunty jsou navrženy tak, abys z nich vymáčkl maximum. A během toho NikeGrip spolehlivě udrží tvé chodidlo uvnitř kopačky tam, kde má být. Pro ještě lepší propojení nohy s kopačkou je tu ponožkové Flyknit zakončení, které najdeš na modelu Mercurial Superfly. Zatímco Vapory zůstávají u klasického, nízkého provedení.


Co vše je na výběr?

Kromě kotníčkové verze si u nás samozřejmě můžeš vybrat i podle typu podrážky. Je libo klasické lisovky, lisovky na umělou trávu, nebo něco ostřejšího? Obě verze kopaček na měkký terén, kolíky, stejně jako lisokolíky, ať už Mercurial Vapor 14 Elite SG-Pro, nebo Mercurial Superfly 8 Elite SG-Pro AC mají taky technologii Anti-clog, která spolehlivě odpuzuje bahno a další nečistoty. A jak už je zmíněno výše, produktů z řady Blueprint bude ještě přibývat!

Superfly & Vapor

Závěrem: nejde sice o zbrusu novou generaci kopaček Mercurial, Phantom, nebo Tiempo. Ale tenhle refresh, na začátku nabitého fotbalového roku 2022, se Nike opravdu povedl. Atraktivní design totiž doplňují i ty nejmodernější technologie, které dnešní kopačky můžou mít. A co víc můžeme chtít? Co třeba gymsack zdarma!?

 

Unboxing

Instagram