Jak správně vybrat kopačky

Kopačky jsou nezbytnou součástí vybavení každého fotbalisty. Správný pár kopaček může zlepšit tvůj výkon, poskytnout pohodlí a snížit riziko zranění. Vzhledem k velkému množství dostupných možností může však být výběr dokonalého páru bot velmi náročný úkol. V tomto průvodci tě provedeme všemi klíčovými faktory, které bys měl při výběru kopaček zvážit, a snad ti tak pomůžeme učinit správné rozhodnutí a najít ideální pro tvojí hru.

Výběr správné velikosti

Velikost kopaček má zásadní význam pro tvoje pohodlí. Samozřejmě by v ní měl být dostatek místa pro palce, ale bota by neměla být příliš volná, neměl bys v ní "plavat". Při výběru kopaček bys měl pohlížet na páry, které ti budou těsně přiléhat k nártu a pohodlně obepnou tvoje chodidlo. Tak zajistíte, že váš cit pro míč bude ostrý jako břitva. Toto je velice důležité pro výborný cit na balónu, přesnější přihrávky a prudší střely. 

Nezapomeň také zkontrolovat tabulky velikostí, protože se mohou u různých značek lišit; tabulky najdeš na stránce s vybranými kopačkami. V ideálním případě by měly kopačky padnout tak dokonale, že je na nohou ani neucítíš.

Mercurial

Správný typ podrážky

Hraješ na pevném, suchém povrchu, na umělce nebo v hale? Dle toho se bude odvíjet výběr tvých bot. Lisovky (FG) jsou nejběžnějším typem a jsou vhodné na pevný přírodní trávník. Můžeš si také vybrat kolíky (SG) nebo lisokolíky (SG-PRO) určené na měkčí povrch, turfy (TF) a kopačky na umělý trávník (AG) nebo sálovky (IC) do haly.

PhantomGX Sole

Kolik chceš za kopačky utratit?

Chceš hrát a vypadat jako profíci, nebo ti stačí základní vybavení? Každá značka nabízí své produkty v několika cenových relacích, které pokrývají všechny výkonnostní úrovně, od úplných začátečníků až po profesionály hrající na světové scéně. Pokud nemíříš příliš vysoko a hraješ jen pro radost, nebo je tvůj rozpočet omezený, zvol si raději některé z levnějších kopaček.

Pokud jsi však ambiciózní a rád bys za každou cenu zlepšil svůj výkon na hřišti, doporučujeme investovat do profesionálních kopaček. Tyto kopačky jsou vybaveny nejnovějšími technologiemi, které maximalizují rychlost, přesnost, pohodlí a zároveň zůstávají neuvěřitelně lehké. Takové boty tě jistě pozvednou na zcela novou úroveň!

Jaký je tvůj herní styl?

V dnešní době největší fotbalové značky navrhují své kopačky tak, aby vyhovovaly různým herním stylům fotbalistů na různých hráčských pozicích. Nike a adidas jsou zde skvělým příkladem.

Hraješ na křídle a jsi známý svou ohromující akcelerací a nezastavitelnou rychlostí? Pak jsou pro tebe Nike Mercurial ideální kopačky! Jejich speciální svršek Vaporsite+ a jednotka Zoom Air v podrážce ti pomůžou utéct všem obráncům. Podívej se na náš kompletní průvodce kopaček Nike Mercurial, kde rozebíráme jejich stěžejní technologie a porovnáváme celou řadu Mercurial, abys věděl, jaká cenová relace je pro tebe.
Pokud si nade vše ceníš přesnosti a preciznosti, poohlédni se po Nike Phantom GX. Tyto kopačky se vyznačují revolučním svrškem zvaným Nike Gripknit a pomohou ti vždy trefit tvůj cíl. 
A pro hráče, kteří si rádi hrají s míčem a provádějí přesné přihrávky, tu máme Nike Tiempo se svrškem z klokaní kůže pro bezkonkurenční pohodlí.

Heatspawn Pack

Podobným způsobem odlišuje své kopačky i adidas. Model adidas X je určen pro výbušné hráče, kterým přináší rychlost, hbitost a přesnost. Pokud se chceš o adidas X a všech jejich cenových relacích dozvědět více, podívej se na našeho průvodce kopačkami adidas X!
Pokud ti jde především o kontrolu míče a přesnost, je pro tebe adidas Predator tím pravým párem. Jejich gumové prvky High-Definition Grip ti dodají jistotu na míči za jakýchkoli podmínek. 
A konečně model adidas Copa nabízí klasický kožený styl se zaměřením na výborný dotek a pohodlí.

Pokud si stále nejsi jistý, které kopačky jsou pro tebe ty pravé, vytvořili jsme rozsáhlý přehled, který doporučuje kopačky pro každou pozici a herní styl. 

Výběr správných kopaček může vážně ovlivnit tvůj výkon i sebevědomí na hřišti. Zvážením faktorů, jako je správná velikost, hrací povrch, tvůj rozpočet a styl hry, se přiblížíš ke správnému rozhodnutí při nákupu kopaček. Happy playing!