Levnější vs Dražší

Nike Zoom Mercurial Vapor 15

Buďme upřímní, vybrat ten správný typ bot může být celkem dřina. Tolik značek a modelů, a aby toho nebylo málo, pro každý model existuje hned několik cenových řad. Zahrňte tam barvy a máte na výběr ze stovek možností. My se proto pokusíme odpovědět na některé z nejčastěji kladených otázek, tentokrát pokud jde o drahé a levné Mercurialy.

Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Elite

Znáte to, jak vždy slyšíme o všech nových technologiích, se kterými Nike přichází s každou řadou Mercurial? Nejvyšší model Elite je má všechny. Lehký Vaporposite+ je svršek vyrobený ze syntetického materiálu na textilní bázi potažený tenkým polyuretanovým povlakem. Je měkký, poddajný a má přiléhavý pocit na noze, jako když jsi naboso. Na vnitřní straně je měkká tkanina Flyknit pro zvýšení pohodlí. Stejně jako všechny poslední modely Elite je i tento vybaven ACC (All Conditions Control) - ta by měla zaručovat dobrou kontrolu na balónu v jakémkoliv počasí. 
Největším vylepšením je podrážka. Vůbec poprvé je vybavena charakteristickým prvkem Nike Air Zoom, který pokrývá 3/4 podrážky. Ten dává kopačce pocit odpružení, který se nepodobá ničemu, co jsme doposud viděli a zkusili. Samozřejmě záleží na osobních preferencích, někomu by se mohl líbit tvrdší, “syrovější” kontakt boty s trávníkem, ale pro nás je podrážka Air Zoom velice pohodlná
Novým přírůstkem oproti předchozím letům jsou Tri-star kolíky, které mají na trávě stejně agresivní trakci jako starší verze, ale dodávají botám o něco větší stabilitu a měly by zlepšit pohyb do jakéhokoli směru.
A asi není překvapením, že s hmotností 186 gramů je to nejlehčí bota ze všech řad. Pokud hraješ na vysoké úrovni a chceš tu nejlepší kvalitu a prémiové materiály, Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Elite jsou kopačky přesně pro tebe.

Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Pro

O úroveň níže máme verzi Pro. Na svršku má NikeSkin, na rozdíl od Elitního Vaporposite+. Stále se však jedná o velmi podobný textilní svršek potažený tenkou polyuretanovou vrstvou. Je sice o něco tvrdší, ale stále působí mnohem prémiověji, než na co jsme zvyklí z předchozích Pro modelů. Látka podobná Flyknitu na vnitřní straně je u verze Pro trochu tužší, ale dostačující. Pro verze bohužel neobsahuje technologii ACC.
Největší rozdíl je ve velikosti jednotky Air Zoom. Elitní verze má technologii stlačeného vzduchu rozmístěnou téměř po celém chodidle, zatímco Pro mají Air Zoom pouze v oblasti paty. Ten stejný pocit odpichu jako u Elites tam prostě není, jsou spíše tvrdší jako předchozí modely Mercurial. Zoom prvek na patě má lehkou pružnost, ale vzhledem k tomu, že většinu času trávíte na špičkách, není tak revoluční jako dražší alternativa.
Tri-star kolíky a jejich rozložení je stejné jako u Elite. S hmotností 223 g je podstatně těžší.
Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Pro je skvělý pár kopaček, který nemá všechny dostupné technologie, ale stále odvede velmi dobrou práci. Jsou ideální pro každého, kdo nehraje na nejvyšší úrovni a chce mít prémiové boty s nižší cenovkou.

Shop Pro

Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Academy

Pokud jde o ještě levnější model, Academy verze má také NikeSkin svršek, ale jeho vzor je více lineární, spíše než “W” vzor jako u dražších verzí. Stále má tenkou polyuretanovou vrstvu, ale je o něco tužší a na vnitřní straně má nylon, což je běžné u levnějších modelů.
Jako celá řada aktuálních Mercurialů obsahuje také jednotku Air Zoom, i když je opět jen částí paty a je ještě menší než u modelu Pro. Zde je efekt sotva poznat, takže bychom si nedělali naděje, pokud si chcete koupit model Academy za účelem pocítění Air Zoom efektu.
Tri-star kolíky jsou přítomny i zde, ale pouze na vnější straně podrážky, s klasickými kulatými kolíky na vnitřní. Tím se Nike snaží udělat levnější verzi víceúčelovou, a to jak pro přírodní, tak pro umělou trávu. Trakce není tak výrazná, ale stále působí jako rychlostní bota. S hmotností 248 gramů je z tria nejtěžší.
Závěrem lze říci, že Nike Zoom Mercurial Vapor 15 Academy jsou dobré boty pro děti a rekreační hráče.

  

 


Shop Academy

Nejnovější edice Mercurialů bez pochyb dostala hned několik viditelných vylepšení oproti minulým rokům a levnější varianty jsou lepší než kdy předtím. Letošní řada Mercurial by určitě měla uspokojit každého, bez ohledu na fotbalovou úroveň nebo rozpočet. Které si nakonec vybereš?

Shop all Nike Mercurial